لزوم توجه به ایمنی و عملکرد مطلوب ساختمان در خدمات مهندسی

وزیر راه و شهرسازی در پیامی به بیست و هفتمین اجلاس هیأت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان تاکید کرد: لازم است هدف‌گیری در خدمات مهندسی تأمین‌کننده ایمنی و عملکرد مطلوب ساختمان‌ها باشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی پیامی به بیست و هفتمین اجلاس هیأت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان ارسال کرد

وی در این پیام آورده است: با سلام و درود به روان پاک و پرفتوح حضرت امام خمینی(ره) و آرزوی طول عمر با عزت برای مقام معظم رهبری(مد) و علو درجات برای مهندسان شهید و پیشکسوتان مهندسی و آرزوی توفیق برای تک‌تک مهندسان و دست‌اندرکاران صنعت ساختمان در همه حوزه های تخصصی.

برگزاری پنجمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام مهندسی و کنترل ساختمان را در دوره نهم توفیقی برای جامعه مهندسی کشور می‌دانیم و امید آن می‌رود که با مشارکت همه جانبه و متناظر با اهداف مندرج در قانون نظام مهندسی در آینده‌ای نه چندان دور شاهد ارتقاء کیفیت و اقتصاد بهینه فرایند ساخت‌وساز باشیم.

بذرپاش در ادامه آورده است: در این فرصت پیش‌آمده، لازم است به نکاتی چند و مرتبط با فعالیت‌های گوناگون سازمان نظام مهندسی و کنترل ساختمان اشاره شود.

وی افزود: حدود سه دهه از تجربه‌اندوزی سازمان می‌گذرد که لازم است نسبت به بازنگری و احتمالاً تغییر در کلیات یا برخی جزئیات ساختار نظام مهندسی به عنوان یک گام استراتژیک اقدام دقیق و موشکافانه به عمل آورده شود

وزیر راه و شهرسازی همچنین گفت: در عصری که شکوفایی‌های علمی و فنی به سرعت در حال گسترش است، لازم است سازمان نظام مهندسی خود را برای هماهنگ ساختن با تحولات روزآمد بیش از پیش آماده سازد و زمینه‌های آگاهی‌بخشی به این قبیل رویکردهای نوین را فراهم آورده شود.

بذرپاش تاکید کرد: لازم است هدف‌گیری در خدمات مهندسی تأمین‌کننده ایمنی و عملکرد مطلوب ساختمان‌ها باشد.

وی افزود: در کشور حادثه‌خیز ایران لازم است به آثار و تبعات مقدم و مؤخر حوادث طبیعی و از آن‌ جمله زلزله به‌طور مستمر توجه و در همه زمینه‌های مرتبط گام‌های نوآورانه و موثری برداشته شود.

وزیر راه و شهرسازی آورده است: همکاری در تولیدات استاندارد برای همه زمینه‌ها و صنایع خرد و کلان مربوط به فرایند ساخت‌وساز و در همه رشته‌های تخصصی هفت‌گانه امری اجتناب‌ناپذیر است که شایسته است مهندسان جوان به این عرصه ورود کنند

 وی افزود: یکی از موارد مهم و تضمین‌کننده پیشرفت واقعی توجه به حوزه اخلاق مهندسی است که زمینه‌ساز ریشه‌کن ساختن هرگونه فساد و رانت‌خواری خواهد بود. معماری ایرانی چه قبل از اسلام و چه بعد از اسلام یکی از مبانی افتخارات ملی است که باید ضمن حفظ ریشه‌های کهن آن نسبت به نوآوری و طرح‌های بهینه اقدام مستمری به عمل آورده‌ شود تا بتوان گفت معماری و شهرسازی زمین‌گرا به‌مثابه شالوده زوال یا کاهش آسیب‌های بوم‌زیست خواهد شد

به گفته بذرپاش، باید مهندسان به‌نحوی امور مهندسی را عملیاتی کنند که سطوح تاب‌آوری در همه عرصه‌های مهندسی ارتقا یابد.

وزیر راه و شهرسازی در پایان ضمن تقدیر و تشکر از همه دست‌اندرکاران سازمان و شورای مرکزی و سازمان استان‌ها، افزود: امید است همگان دست در دست هم برای آبادانی پایدار کشور موفق و موید به تاییدات الهی باشید.

 

۱۸ تیر ۱۴۰۳ ۱۲:۲۶
خبرگزاری تسنیم |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید